Blog,  Nordic Walking,  Zdrowie

Sprzęt do Nordic Walking – jaki wybrać?

Aby marsz z kijami przyniósł najlepsze korzyści, trzeba się do niego przygotować. Zarówno pod względem sprzętu, jaki i ubioru.

Kije do Nordic Walking

To podstawa udanego treningu. Kije produkowane są:

  • ze stopów aluminium,
  • z włókna szklanego,
  • z włókna węglowego,
  • z mieszanek włókna węglowego i szklanego.

Materiał, który najbardziej jest wytrzymały, lekki i najlepiej amortyzuje wstrząsy powstające podczas kontaktu kijów z podłożem to włókno węglowe.
Niestety trzeba przyznać, że jest to najdroższy materiał. Jeżeli na początek nie chcesz inwestować w taki sprzęt do marszu możesz wybrać kije z aluminium.

Kije z aluminium są wykonane z bardzo dobrego i wytrzymałego stopu. Jeżeli uważasz, że tego typu kije się łamią, to odpowiem nie!
Każde kije mają bardzo dobrą wytrzymałość na siłę działająca w pionie. Natomiast dużo słabsze są na działanie siły poziomej. Jednak podczas marszu to zdecydowanie pierwsza opcja oddziaływania.
Żeby zniszczyć kij, trzeba naprawdę się postarać albo mieć potwornego pecha. Jedno co trzeba przyznać to, to że kij aluminiowy się wygnie, a kij z włókna węglowego może popękać.

Kilka cech budowy dobrego kija:

  • rękojeść i pasek mocujący dłoń powinny być dopasowane,
  • uchwyt, powinien być dopasowany do kształtu dłoni i wykonany z gładkiego materiału odpornego na ścieranie np. pianki, kauczuku czy korka, bez widocznych wyżłobień lub ograniczników,
  • bardzo wygodną opcją jest wypinanie paska mocującego, szczególnie gdy w danym momencie potrzebujesz swobodnych ruchów dłonią,
  • ostra i zadarta końcówka kija dobrze wbija się w każde podłoże, ale przy początkowych marszach trzeba bardzo uważać, żeby nie spowodować rozerwania spodni lub butów,
  • nakładki na końcówki, będę szczególnie przydatne, gdy marsz będzie się odbywała po nawierzchni utwardzonej asfalcie czy betonie.

Rękawiczki

         Chociaż sama ich latem nie używam, to są one dobrym zabezpieczeniem przeciw obtarciom, a zimą dobrze chronią przed chłodem. Najlepiej do nordic walking sprawdzą są rękawiczki ze wzmocnioną częścią między kciukiem a palcem wskazującym oraz ze wzmocnioną częścią dłoni. Dobrze również sprawdzą się lub rękawiczki rowerowe.

Pas biodrowy

         To mini torebka dla kobiet lub mini saszetka dla mężczyzn. Z łatwością można schować tam klucze, dokumenty czy bidon z wodą. Pas biodrowy nie powoduje ograniczeń ruchów pasa barkowego ani rotacji ciałem.

Buty

Buty do nordic walking  to ważny element. Szczególną uwagę należy zwrócić na podeszwę, która ma być bardzo dobrze amortyzująca każdy krok. Głównie jej część w obrębie pięty powinna zapewniać komfort chodzenia, gdyż to właśnie od tej części stopy zaczynamy prawidłowy krok. 

Dobrze sprawdzą się buty do biegania po twardej powierzchni.

Jeżeli zamierzasz chodzić tylko po terenie nie utwardzonym, to twarda podeszwa też dobrze się to sprawdzi.

 

Do zobaczenia na trasie 🙂
Bawcie się ruchem, bo poprzez ciało i jego oddech można się pozbyć wiele negatywnych myśli, szczególnie po ciężkim dniu lub tygodniu.

 

W następnym wpisie „Jak dobrać kije Nordic Walking“.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *