Blog,  Psychobiologia

Obgryzanie paznokci

Z obgryzaniem paznokci można się spotkać u ludzi w różnym wieku. Zarówno u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czym jest obgryzanie paznokci?

Często jest zewnętrznym obrazem wewnętrznych napięć i agresji wobec czegoś zewnętrznego. Przypisane są to takie emocji jak: tłumiona złość, gniew czy wściekłość.

Agresywność pod postacią emocji spowodowana jest prawdziwymi lub rzekomymi niesprawiedliwymi czynami. Płynącymi od rodziców, rodzeństwa, nauczycieli, szefów, najbliższe otoczenie i innych.

Obgryzanie paznokci to przekierowanie negatywnych odczuć na część ciała, która powinna stanowić element obrony oraz umożliwić atak na przeciwnika. Zgodnie z przysłowiem „Lwa z pazura poznasz“.

W sytuacji, gdy dana osoba „pozbawia się“ paznokci równocześnie daje nieświadomą informację do świata, że atak jest niemożliwy. Mimo tego, że niejednokrotnie odwzajemniłaby się tym samym. Jednak z różnych względów nie może sobie na to pozwolić.

Obgryzanie paznokcie w rezultacie jest odpowiedzią biologi na nie możliwość zawalczenia o swoje. Na przykład o swoje potrzeby czy ochronę.

Na co zwrócić uwagę?

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na zaufanie do samego siebie, na swobodę w rozwijaniu siebie bez obciążeń związanych z poczuciem winy, strachu przed karą lub złym wyborem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *